Sveikatos apsaugos ministro vizitas Ignalinoje

OLYMPUS DIGITAL CAMERABalandžio 4 d. Ignalinoje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. Buvo surengti trys susitikimai  su Ignalinos rajono ligoninės, Ignalinos sveikatos centro darbuotojais bei gyventojais. Susitikimuose dalyvavo ir savivaldybės vadovai. Aptartos sveikatos apsaugos sistemos problemos ir planai siekiant pagerinti esamą padėtį.Ignalinos rajono ligoninėje ministras pasisveikino su buvusiais kolegomis. Čia beveik 10 metų dirbęs chirurgu tą laikotarpį jis prisimena kaip neįkainojamos patirties metus.

Kaip ministras minėjo, su įvairių medicinos įstaigų darbuotojais ir gyventojais jis nuolat susitinka ir  šie susitikimai tik patvirtina, kad  medicinos apsaugos sistema Lietuvoje yra ne tik sudėtinga, bet ir pragaištinga. Ministras ją pavadino „dideliu balaganu”. Susitikime aptarti sudėtingi viešojo ir privataus sektoriaus santykiai, problemos pirminiame, antriniame ir tretiniame sveikatos apsaugos lygmenyse. V.P. Andriukaičio teigimu,  į tuos pačius Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto pinigus (4 milijardus 100 tūkst. Lt) nuolat daugėja paraiškovų. Vien pastaraisiais mėnesiais įsteigtos 66 privačios medicinos įstaigos. Kai kurios jų  pacientus vilioja netgi įvairiomis nuolaidomis degalams at kitoms prekėms.

Pasak ministro, didžiausios blogybės – tai sveikatos apsaugos sistemoje įsigalėjusi šešėlinė ekonomika, vadybos nebuvimas, finansinių srautų nevaldomumas, didžiulės atlyginimų disproporcijos. Kalbėdamas apie Ignalinos rajono sveikatos įstaigas, ministras sakė, jog yra nenormalu,  kad tokioje mažoje teritorijoje yra net trys juridiniai vienetai, trys registratūros, dvi laboratorijos. „Tai per brangi sistema, tikras lėšų švaistymas“, – konstatavo ministras. Buvo minėta, kad pasienio rajonuose paslaugos ypač tolsta nuo gyventojų, o štai didžiosios šalies ligoninės perkrautos. Visos ligoninės,  ministro nuomone, turėtų būti sujungtos į klasterinį tinklą, kad būtų galima reguliuoti lovų skaičių, išvengti perkrovimų ir nepalikti tuščių pastatų. Ignalinos rajono ligoninėje, ministro nuomone, visiškai galėtų būti išplėstos reabilitacijos paslaugos.

Savo nuomonę apie dabartinę situaciją ir artimiausius planus ministras išdėstė ir apsilankęs Ignalinos sveikatos centre. Jis minėjo, kad būtina sureguliuoti teisės aktus ir užtikrinti vienodus reikalavimus viešajam ir privačiam sektoriui, savivaldybėms užtikrinti teisę į teritorinius plėtros planus, pirminių sveikatos priežiūros įstaigų išdėstymą ir kt.

Pastebėta, kad visas problemas atskleidžianti   medžiaga ir konkretūs pasiūlymai artimiausiu metu bus pateikti Prezidentei, Seimo nariams bei paskelbti viešai. Atsakęs į darbuotojų klausimus, ministras  taip pat priminė nemalonią padėtį dėl šiai įstaigai patalpas nuomojančio pastato savininko, kuris nevykdo sutartyje numatytų įsipareigojimų savivaldybei ir šį ginčą sprendžia teismas.

Susitikimas su gyventojais įvyko Ignalinos miesto seniūnijos salėje. Žmonių susirinko tikrai daug ir tai rodo, kad sveikatos klausimai jiems tikrai rūpi. „Kažkas netvarkoje mūsų karalystėje. Ekonomiškai neefektyvi sistema neprives prie gero, jos paprasčiausiai nepaveš mokesčių mokėtojai“, – kalbėjo ministras. Jo teigimu, būtina  sukurti vieningą nacionalinę sveikatos priežiūros sistemą, kurios neribotų nei savivaldybės ribos, nei finansavimas, nei kvotos. Ministras aptarė  svarbiausias problemas, atsakė į gyventojų klausimus, diskutavo dėl savivaldos teisių, Ignalinos ligoninės ateities, minėjo, jog su rajono  meru Broniu Rope yra ne kartą diskutuota galimybė išplėsti čia reabilitacijos ir ypač sanatorinio gydymo paslaugas.

parengė Lina Kovalevskienė,

tel. (8 386) 52522, el.p. lina.kovalevskiene@ignalina.lt